Enerjisa Üretim
Enerjisa Üretim

2022 Faaliyet Raporu

2021 Faaliyet Raporu

2020 Faaliyet Raporu

İnsan ve Kültür

Üretim Next olarak adlandırdığımız dönemle Enerjisa Üretim’i veriyi en iyi kullanan, dijital yetkinlikleriyle benchmark hâline gelmiş, dünyada ticaret faaliyetlerini katlayarak büyüten bir şirket hâline getirmeyi hedefliyoruz. Buradaki en büyük gücümüzü ise “insan” olarak görüyoruz.

İçinde yaşadığımız ekosisteme katkı sağlayarak çalışmalarımızı sürdürüyor ve Üretim Next felsefemiz doğrultusunda, organizasyonumuzun en önemli değeri olan tüm ekip arkadaşlarımızın ihtiyacına ve geleceğin gerekliliklerine cevap veren uygulamalar geliştiriyor, uygulamalarımızın sektöre bilgi, birikim ve yetkin insan kazandırmasını hedefliyoruz.

Enerjisa Üretim olarak her zaman güvenlik ve sağlık önceliğiyle başlayan yolculuğumuz, yüksek çevre ve sürdürülebilirlik bilinciyle derinleşerek devam ediyor. Her bir çalışanımızın bu değerlere olan derin bağlılığı, işlerimizin merkezinde yer alıyor. Bu, hem fikir olmaktan öte, tutkuyla sarıldığımız bir kararlılık. Ekibimizin sahip olduğu iş birliği, takımdaşlık ve performans odaklı kültür, geri bildirimlerle besleniyor ve sürekli ileriye taşınan liderlik ve teknik becerileriyle birlikte gelişimini sürdürüyor.

Enerjisa Üretim’de birlik ve dayanışma ruhuyla kolektif bilinç ve yeteneklerimizi bir araya getirerek güçleniyoruz. Her başarımızın, tüm ekip arkadaşlarımızın katkılarıyla şekillenmiş bir sonuç olduğunu biliyoruz.

1.160
Çalışan Sayısı
36
Enerjisa Üretim Çalışan
Yaş Ortalaması

İNSAN VE KÜLTÜR UYGULAMALARI

Ekip arkadaşlarımızın bireysel ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebilen “Sana Göre” programı ile çalışanlarımıza çeşitli yan haklar sunuyoruz.

“İyi ki Varsın” sistemimiz aracılığıyla çalışanların birbirlerini takdir etmelerini ve 900’den fazla tedarikçi ve markada kullanabilecekleri bir alışveriş portalına erişimlerini sağlıyoruz.

Çalışan Verisi Analizleri kullanarak şirket ve İnsan ve Kültür stratejilerimizle uyumlu aksiyonlar belirliyor, çalışan deneyimini iyileştirmek için kısa-orta-uzun vadeli inisiyatifler alıyoruz. İş güvenliği ve çalışan refahını artırmaya yönelik olarak çalışanların dinlenme sürelerinin standartlarını belirliyor ve bu konuda farkındalığı artırırken, iş-özel yaşam dengesini sürekli gözden geçirerek iyileştirmeler yapıyoruz.

Yeni Çalışan Değer Önermemiz: “Bizimle Değişir”
2023 yılında “Enerjisa Üretim’i benzersiz kılan nedir?” sorusunu ekip arkadaşlarımıza sorduk ve onların düşünceleriyle birlikte “Bizimle Değişir” söylemimizi ortaya çıkardık.

Şirketimizi kendini sürekli yenileyen, her başarıdan sonra yeni hedefler koyan ve özveriyle çalışan kişilerin şirketi olarak tanımlıyoruz. Bizler her gün yenilenen enerjimizle insana, doğaya ve etki alanımızdaki her şeye dair sorumluluğumuzun bilinciyle daha güzel yarınlar için üretiyoruz. Enerjisa Üretim’in etki alanındaki herkes ve her şey için bir şeyleri değiştirme gücü, inancı ve becerisi olduğunu bilerek “Bizimle Değişir” diyoruz.

Yeni iş veren markası söylemimiz olan “Bizimle Değişir” filmini izlemek için tıklayın!

Sürekli Gelişen Dinamik Performans Kültürü

Enerjisa Üretim’de performans, sadece bir değerlendirme olmanın ötesinde, çalışanlarımızın sürekli yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek kendi bilinçleriyle gerçekleştirdikleri doğal ve kesintisiz bir gelişim sürecidir. Her bir ekip arkadaşımızın potansiyelini maksimum seviyeye çıkardığı, sürekli daha iyiye gitme odaklı bu dinamik gelişim yolculuğunu destekleyici bir ortam sağlıyoruz.

Kariyer Yönetim ve Gelişim Araçları

Bireysel ve yönetsel katkı sağlama odaklı olmak üzere ekip arkadaşlarımıza iki kariyer yolu sunuyoruz. Ekip arkadaşlarımızın isteklerini şirketimizin ihtiyaçları ile uyumlu hâle getirerek, kariyer yönetimlerinde önemli bir rol oynuyoruz.

Tersine Mentorluk Programımız: Genç Fikir

Şirketimizdeki 30 yaş altı tüm ekip arkadaşlarımızın katılabildiği “Genç Fikir Gönüllüleri” programı, genç yeteneklerin kariyerlerini geliştirmelerine ve liderlik becerilerini artırmalarına yardımcı oluyor. 1 yıllık program süresince Tersine Mentorluk ve Çözüm Odaklı Düşünme Eğitimi veriyoruz. Katılımcılarımız, ilk 6 ay şirketimizin liderleri ile düzenlenen toplantılara katılarak iş dünyasının gerçek dinamiklerini ve yönetimin stratejik bakış açılarını öğrenirken, sonraki 6 ay ise bir liderimizle eşleşerek tersine mentorluk yapıyor.

Eğitim Gelişim Projelerimizle Gençlere Destek - Tufanbeyli

Bir eğitim öğretim döneminde 227 öğrenci kapasitesinin bulunduğu Enerjisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2023 itibarıyla 126 öğrenciye staj imkânı sağladık.

EĞİTİM VE GELİŞİM

Stratejik hedeflerimiz ile ekip arkadaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda davranışsal, mesleki ve liderlik yetkinliklerimizi güçlendirmeye yönelik öğrenme ve gelişim ürünleri tasarlıyoruz. Eğitimlerin yanı sıra koçluk/mentorluk fırsatları, dil eğitimi, atölye çalışmaları, deneyimsel öğrenme metotları ve VR teknolojisiyle hazırlanan özel eğitim araçlarından da yararlanıyoruz. Çevrim içi eğitim platformumuz E-Gelişim portalında ise yenilikçi ve zengin içeriklerle gelişimi destekliyoruz.

Enerjisa Üretim Akademi

Enerjisa Üretim Akademi ile Spektrum felsefemize uygun olarak ekip arkadaşlarımızın yetkinliklerini geliştirmelerine, güncel teknolojileri takip etmelerine ve kazandıkları yeni perspektiflerle öğrenirken eğlenmelerine olanak tanıyan yeni nesil eğitim yolculuğumuzu her geçen gün biraz daha geliştiriyoruz.

Eğitim kataloğumuzda hem kişisel beceri hem de mesleki ve teknik odaklı geniş kapsamlı 762 eğitim bulunuyor. Alanında uzman iç eğitmenlerle tasarlanan ve online eğitim portalımız E-Gelişim’de yayınlanan eğitim sayısını da 153’e çıkarmayı başardık. 2023 yılında E-Gelişim üzerinden 38.400 saat, yüz yüze gerçekleştirilen teknik ve zorunlu eğitimlerde ise 62.652 saat olmak üzere, çalışan başına 88 saat eğitim ortalamasıyla ekip arkadaşlarımızın teknik gelişimlerine önemli bir destek sağladık.

Üniversiteler ve paydaşlarımızla birlikte eğitim içerikleri oluşturarak, firma atölye eğitimleri aracılığıyla iş birliklerimizi sürdürüyoruz.

Pekiyi Dış Parkur

Tufanbeyli Santralimizde Türkiye’de örneğine az rastlanır dış eğitim parkurumuz Pekiyi Parkur’da Yüksekte/Kapalı/Kısıtlı Alanda Çalışma ve Adam Kurtarma ve Yangın Eğitim alanında katı, sıvı, gaz yangın simülatörleriyle Temel Yangın Eğitimlerimizi dış ve iç eğitim olarak gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İleri seviye eğitimleri kendi eğitim alanımızda ve iç eğitmenlerimizle hayata geçirmekten gurur duyuyoruz.

Pekiyi İç Parkur

İş sağlığı ve güvenliğini işimizin doğal bir parçası olarak benimsiyoruz. Bu nedenle ekip arkadaşlarımızın bazı uygulama ve oyunlaştırmalarla deneyimleyebilecekleri sağlık ve güvenlik eğitimlerini alabilecekleri özel bir kapalı parkur tasarladık. Ekip arkadaşlarımız bu eğitimi diledikleri zaman web sitesi, tablet veya parkurumuzda tekrarlayabiliyorlar.

Master & Doktora Desteği

Master ve doktora yapmak isteyen tüm çalışanlarımızı destekliyoruz. Bu kapsamda 2023 yılında 14, 2020’den itibaren ise toplamda 60 ekip arkadaşımız MBA/Master programına başladı.

Nextcepted

Ekip arkadaşlarımızın performansını güçlendirmesine, potansiyelini gerçekleştirmesine ve farklı eğitim başlıkları ile gelişimine destek vermek amacıyla Nextcepted projemizi hayata geçirdik. Çalışanlarımız bu proje ile farklı roller deneyimleyerek ve mevcut pozisyonlarındaki öğrenme imkânlarını değerlendirerek yatay kariyer planlamalarına katkı sağlayabiliyorlar.

Üretim Kolektif

Enerjisa Üretim ekibi olarak birbirimizi anlamaya ve dinlemeye büyük kıymet veriyor, sürekli gelişim yolculuğumuzda bunun değerini biliyoruz. Bu kapsamda, konuların özgürce tartışıldığı, öneri ve çözümlerin geliştirildiği Üretim Kolektif Buluşmaları ile her birimizin parçası olduğu verimli bir fikir alışveriş ortamı yaratıyoruz.

Programlarımız

Power MBA Profesyonel Gelişim Programı

Enerji sektöründe kariyer hedefleyenlere yön gösteriyoruz. 3 yıldır Türkiye ve yurt dışından toplam 102 katılımcımızın mezun olduğu ve 9 ay süren Power MBA Profesyonel Gelişim Programımızı, Sabancı Üniversitesi EDU iş birliği ile gerçekleştiriyoruz. Çeşitlendirilmiş programımızda; enerjinin temelleri, enerjide yönetim, enerji sektörünün geleceği, işletme ve teknik konularına yer veriyoruz. Teknik santral gezileri ile katılımcıların yerinde öğrenmelerini sağlıyoruz. Başarılı katılımcılara yurt dışı santral ziyareti düzenleyerek başarılarını takdir ediyor ve teknik bilgilerini uluslararası perspektiflerle genişletiyoruz. 3. dönemi 2024’te sona erecek programımız gelecek yıllarda da devam edecek.

Katılımcılarımızın enerji sektörünün geleceğini şekillendirecek kritik rollerde yer alacaklarına ve programın enerji ekosistemine önemli katkılar sunacağına inanıyoruz.

Power MBA Alumni

Power MBA mezunlarının profesyonel gelişimini desteklemek ve enerji ekosistemi içinde öğrenme ve etkileşim fırsatlarını artırmak için Power MBA Alumni programını oluşturduk. Alumni aktiviteleri ile mezunlarımızın kişisel gelişimlerine, birbirleriyle ve sektörle olan iletişimlerine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Energy Youth College Uzun Dönem Staj Programı

“Kariyer Yolculuğunda Enerjin Bizimle Değişir!” diyerek üniversitelerin 3. sınıf ve 4. Sınıf öğrencilerini iş hayatına hazırlamak üzere tasarladığımız Energy Youth College ile katılımcılarımıza 6 aylık bir deneyim ve gelişim fırsatı sunuyoruz. Belirlenen departmanlar kapsamında seçilen adaylara ilgili departmanın teknik yetkinliklerini kazandırmayı hedeflerken; çeşitli workshoplar, grup çalışmaları, kariyer yolunda 1-1 mentorluk, santral gezileri, mesleki ve davranışsal yetkinlik eğitimleri, seminerler, konuk konuşmacılar ve program sonunda yapılan proje ile gençlere kariyerlerine gerçek bir adım atma imkânı sağlıyoruz.

Katılımcı görüşlerini izlemek için tıklayın

Nextchanger

Enerjisiyle geleceğe liderlik etmek isteyen yeni mezunlara, yetkinliklerini eğitimlerle geliştirecekleri Genç Yetenek Liderlik Programımız ile dünyayı birlikte değiştirmek için kariyer imkânı sunuyoruz. Nextchanger Programı ile katılımcılarımız; analitik ve tasarım odaklı düşünme, değişimi yönetme, çeşitlilik-kapsayıcılık ekseninde çalışma, lider buluşmalarına katılma ve çeşitli gelişim fırsatlarına sahip oluyor. “Engage”, “Energize” ve “Empower” olmak üzere 3 modülden oluşan 12 aylık programımızın her modülünü farklı alanlarda gelişim sağlayacak eğitim paketleri ile zenginleştirdik.

Rüzgârı Enerjiye Dönüştüren Kadınlar

İş hayatındaki çeşitliliği destekleyerek, kadın çalışan oranımızı %60’ın üzerine çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, yeni mezun yetkin kadın mühendisler yetiştirmeyi ve rüzgâr teknolojisi alanında kariyer ve gelişim fırsatları sunmayı hedefleyen “Rüzgârı Enerjiye Dönüştüren Kadınlar” programını hayata geçirdik. 6 aylık bu programda katılımcılar, 3 farklı modülde teknik ve davranışsal eğitimler alarak kişisel ve mesleki gelişimlerini ilerletiyorlar.

Üniversite İş Birlikleri ve Etkinlikleri

Üniversitelerle olan sıkı iş birliklerimiz ve gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle sektördeki bilgi ve deneyimimizi öğrencilerle paylaşıyoruz. Kariyer fuarları, zirveler ve özel günlerde öğrencilerle buluşuyor, enerji sektörü ve Enerjisa Üretim hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz. Öğrencilerin şirketimizi daha yakından tanımaları adına “Enerjisa Üretim’de Bir Gün” konseptiyle onları merkez ofisimizde ağırlıyor ve santrallerimize teknik geziler düzenliyoruz. Öğrenciler, Enerjisa Üretim’in ofis ortamını deneyimleyerek şirket kültürümüzü doğrudan gözlemleme şansı buluyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliğimize 6 yıldır devam ediyoruz. İnşaat Mühendisliği lisans programı derslerinde hidroelektrik santrallerin planlama yönleri üzerine öğrencilerle bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu sayede öğrenciler, teorik bilgilerini pratik uygulamalarla destekleme imkânı yakalıyorlar.

İstanbul Teknik Üniversitesi

Kimya Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği lisans programlarının ilgili derslerinde, öğrencilere enerji sektöründeki güncel gelişmeleri ve teknolojik yenilikleri aktarmak için 6 yıldır konuşmacı olarak yer alıyoruz.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

2023 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile imzaladığımız protokol kapsamında üniversitenin fiziki koşullarını iyileştirme, atölye ve laboratuvarların yenilenmesi, öğrencilere teknik eğitimler ve İngilizce dil eğitimi gibi yetkinlik gelişim eğitimleri verilmesi; Enerjisa Üretim santrallerinde ve genel merkezde staj ve istihdam olanağı sağlanması gibi fırsatlar sunuyoruz. İş birliklerimiz ile öğrencilerin enerji sektöründe saha deneyimi kazanmalarına ve kariyerlerine güçlü bir başlangıç yapmalarına olanak tanıyoruz. Enerji sektöründe nitelikli iş gücünün geliştirilmesini hedefliyoruz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümüne laboratuvarlar kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

ÇALIŞAN SAĞLIĞI VE ESENLİĞİ

Sağlıklı olma hâlini fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden tam iyilik hâli olarak tanımlıyoruz. Sahamızda olan tüm canlıların sağlığının bize emanet olduğunu bilerek kişiselleştirilmiş, bütüncül, koruyucu ve dijitalleştirilmiş sağlık uygulamalarını hayata geçiriyoruz.

Psikososyal Risk Değerlendirmesi

Çalışanların psikososyal sağlığını korumak ve iş–insan–organizasyon kaynaklı koşulların çalışan üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmek amacıyla 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz psikososyal risk değerlendirmesi ile 948 çalışanımızla birebir görüşme yaptık ve 22 başlıkta psikososyal risklerimizi belirledik. Bu risklerin azalması için oluşturulan aksiyonları fonksiyon liderleri ile birlikte hayata geçirdik.

Çalışanlarımıza meme kanseri taraması, HPV aşı programı ve kardiyolojik risk skoru takibi ile koruyucu hekimlik uygulamaları sağlıyor, sigara bırakma programımız ile sağlıklı bir gelecek için yol gösteriyoruz. Dijitalleşmenin verdiği güçle kan şekeri, kolesterol, vücut kitle indeksi gibi verileri takip ederek hastalıklar meydana gelmeden erken uyarı sistemleri kullanıyoruz.

Enerjine Sağlık

Patentli esenlik markamız Enerjine Sağlık ile çalışanlarımızda sağlık ve esenlik farkındalığı yaratarak onları sürdürülebilir davranış değişimine yönlendirmeyi amaçlıyoruz.

Diyetisyen, fizyoterapist, masaj ve spor etkinlikleri gibi yerinde hizmetler ile bütünsel sağlığa katkı sunan koruyucu uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Ebeveyn danışmanlık programımız ve yeni doğan hemşire desteğimiz sayesinde çocuklarımızın ve ailelerinin esenliğine de katkı sağlıyoruz.

Video için tıklayın

Hobi Kulüpleri

Sanat, oyun, gastronomi, gezi ve spor hobi kulüplerimiz bulunuyor. Bu kulüpler aracılığıyla farklı fonksiyonlardan ekip arkadaşlarımızın bir araya gelmesini sağlıyor, yeni hobiler edinirken aynı zamanda sosyalleşmelerine de destek oluyoruz. 2023’te futboldan bowling turnuvalarına, gastronomi etkinliklerinden sanat faaliyetlerine kadar birçok sosyal etkinlik organize ettik.

%81,5
Sağlık Kültürü Memnuniyeti

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İş Sağlığı ve Güvenliğini bir öncelik olarak tanımlamak yerine, “Her Zaman İSG” sloganı ile kurumsal kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olarak görüyoruz. Faaliyetlerimizi düzenli olarak gözden geçiriyor, süreçleri güncelleyerek standartlarımızı her geçen gün daha yükseğe taşıyoruz.

Gelişim ve Kültür

Enerjisa Üretim’in kapısından içeri giren herkesi İSG gönüllüsü kabul ediyoruz. Bu yaklaşımımızla tüm ekibimiz güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamının oluşturulmasında ve sürdürülmesinde önemli bir role sahip oluyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nda farkındalık oluşturmak adına İllüstratör Robin Yayla’nın çizimleriyle desteklenen ve evde, ofiste, yolda, kısacası yaşamımızın her alanında İSG prensiplerine dikkat çektiğimiz bir sosyal medya çalışması hazırladık.

Video için tıklayın

5S Çalışmaları

Toplam üretken bakımın başlangıç seviyesi olan 5S (Ayıklama, Düzenleme, Temizlik, Standardizasyon ve Disiplin) tekniği ile çalışanların düşünce sistemini ve davranışını değiştirmek, sorunların erken teşhis edilmesini sağlamak, keyifli çalışma ortamı yaratmak ve “Sıfır Kaza, Sıfır Hata, Sıfır Arıza” hedeflerinde ilerliyoruz.

Dijital Uygulamalarımız

Çalışanlarımızın sağlığını merkeze alan “Her Zaman İSG” yaklaşımımıza ek olarak dijital uygulamalarımız aracılığıyla da sektörde öncü olmak için çalışıyoruz.

  • Ekiplerimiz tarafından geliştirilen ENSAFE uygulaması sayesinde, faaliyetlerimiz kapsamındaki tehlike ve riskleri analiz ediyor, ardından bu riskleri değerlendirerek minimize ediyoruz.
  • YES (Yüklenici Entegre Sistemi) aracılığıyla şirketimize gelen herkesin aynı İSG standartlarında değerlendirilmesini sağlayarak, yüklenicilerimizin İSG süreçlerimize entegrasyonunu gerçekleştiriyor ve farkındalıklarını artırıyoruz
  • Fark@ yazılımımız ile hem çalışanlarımız hem de yüklenicilerimiz İSG sistemine kolayca erişim imkânı buluyor. Bu sayede anında bildirim yapılmasını ve uygunsuzlukların hızla çözülmesini kolaylaştırıyoruz
  • Bir start-up’la geliştirdiğimiz Safety Vision yazılımıyla santrallerimizdeki kameraları kullanarak İSG süreçlerimizin %90’ın üzerinde doğruluk payı ile gerçek zamanlı ölçümlenmesini ve bildirilmesini sağlıyoruz