SUNUŞ

SUNUŞ
Merkez Ofisimizden Fırat Duman’ın oğulları Toprak ve Aras
Kentsa Santralimizden Semih Kocatürk’ün üçüzleri Vera, Sedat ve Turgut

Bir Bakışta Enerjisa Üretim

Çeşitlendirilmiş, dengeli ve verimli enerji kaynaklarının bulunduğu 3.727 MW’lık portföyümüz ve yüksek ticaret hacmimizle lider özel sektör elektrik üreticisiyiz.

Devamını Oku
Ortaklık Yapısı

Türkiye’nin önde gelen holding şirketlerinden Sabancı Holding’den ve dünyanın en büyük elektrik ve doğalgaz tedarik şirketlerinden E.ON’dan aldığımız güçle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

ENERJİSA ÜRETİM SANTRALLERİ A.Ş.

ÜRETİM

ENERJİSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş.

TİCARET

ENERJİSA ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.

ENERJİSA DOĞALGAZ TOPTAN SATIŞ A.Ş.

ENERJİSA EUROPE KFT.

ENERJİSA COMMODITIES B.V

DİJİTAL SERVİSLER

SENKRON.ENERGY DIGITAL SERVICES B.V

Misyon

Misyon

Yaşama saygı duyarak daha güzel bir gelecek için enerji

Amaç

Bilgi birikimini sürekli geliştiren, standartları belirleyen ve sektörün geleceğine yön veren enerji şirketi olmak.

İlkeler

MÜKEMMELLİĞİN PEŞİNDEYİZ

Vasatlığa müsaade etmez, her zaman daha iyisi için çalışırız.

İŞİMİZİ SAHİPLENİRİZ

Sorumluluk üstlenir, inisiyatif alırız.

SÖZÜMÜZ DEĞERLİDİR

Verdiğimiz sözün arkasında durur,tutamayacağımız sözler vermeyiz.

EKİBİZ

Beraber kazanır, beraber kaybederiz.

Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı

Sayın Ortaklarımız,

Geçtiğimiz yıla, dünya çapındaki siyasi ve ekonomik belirsizliklerin yanı sıra küresel enerji krizinin neden olduğu benzeri görülmemiş zorluklar damgasını vurdu. Enerjisa Üretim, bu zorlu koşulların üstesinden gelerek önemli başarılara imza attı.

Başta YEKA projesi olmak üzere, yenilenebilir enerji projelerine yaptığı stratejik yatırımlarla portföyünü daha da çeşitlendiren Enerjisa Üretim, ülke ekonomisine, sürdürülebilirlik hedeflerine ve topluma önemli katkılar sağladı. Bu proje aynı zamanda, Enerjisa Üretim’in yenilenebilir enerji üretimine ağırlık vererek daha sürdürülebilir bir şirket olma hedefine doğru önemli bir adım daha attığını göstermektedir.

Ayrıca, güvenilir bir ortak olduğunu kanıtlayan Enerjisa Üretim, güçlü operasyonları sayesinde daha iyi bir gelecek için enerji üretme misyonunu yerine getirebildiğini ortaya koyuyor.

Enerjisa Üretim’in her bir çalışanına, 2022 yılında sergiledikleri özverili çalışmalar için en içten teşekkürlerimi sunarım. Onların tutkusu ve azmi olmadan bunların hiçbiri mümkün olmazdı.

Önümüzdeki dönemde de inovasyona ve sürdürülebilirliğe odaklanmayı sürdürerek gelecekte yaşanabilecek zorlukların üstesinden gelebileceğimize ve toplum üzerinde olumlu bir etki yaratmaya devam edebileceğimize inanıyorum.

JOHAN MAGNUS MÖRNSTAM
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Yönetim Kurulu Üyeleri

JOHAN MAGNUS MÖRNSTAM

Yönetim Kurulu Başkanı

KIVANÇ ZAİMLER

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

NUSRET ORHUN KÖSTEM

Yönetim Kurulu Üyesi

YEŞİM ÖZLALE ÖNEN

Yönetim Kurulu Üyesi

THORSTEN LOTT

Yönetim Kurulu Üyesi

GUNTRAM DR. WÜRZBERG

Yönetim Kurulu Üyesi

CEO'nun Mesajı

CEO İhsan Erbil Bayçöl ve kızı Ela

Video için tıklayın

Değerli Paydaşlarımız,

2022, Dünya genelinde siyasal ve ekonomik krizlerin, yüksek enflasyona bağlı gelişmelerin, artan emtia fiyatlarının, tarihin en büyük enerji krizi gibi faktörlerin iş yönetimi kararlarında etkili olduğu; şirketlerin direnç ve zindelik yönünden test edildiği bir yıl oldu. Tüm bu çevresel faktörlere rağmen Enerjisa Üretim olarak baktığımızda son birkaç yılda hayata geçirdiğimiz operasyonel mükemmeliyet, dijitalleşme ve insan odaklı yatırımların meyvesini topladığımız, hem finansal hem de operasyonel yönden gelişimimizi hızlandırdığımız, ilkleri hayata geçirip yeni rekorlara imza attığımız ve sektördeki konumumuzu güçlendirdiğimiz bir yıl oldu.

Ülkemizin güneş ve rüzgâr enerjisi potansiyelini değerlendirerek yenilenebilir enerjiyle büyümek, vizyonumuzun en önemli parçasını oluşturuyor. Ticarette sınır ötesi ve yenilikçi ürünlerle değer yaratma, teknolojiyi tüketen değil üreten, inovasyon kültürünü benimsemiş şirket olma gibi enerji ve dijital temelli büyüme vaatlerimiz için her türlü fırsatı değerlendirdik.

Rüzgâr gibi bir yıl geçirdik. Toplam kurulu gücümüzde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payını %57’ye çıkardık. Akhisar RES’i portföyümüze kattık, 150 MW’lık hibrit güneş santralleri projelerimizin 41 MW’lık ilk kısmını ve 65 MW’lık Erciyes RES’i devreye aldık. 500 MW’lık Aydın-Çanakkale YEKA projelerine 500 MW’lık Balıkesir-Muğla YEKA projelerini de ekleyerek toplamda 1.000 MW’lık türbin tedarik anlaşması imzaladık. Çocuklarımızın gözlerine baktıkça onlara daha güzel bir dünya bırakma isteğiyle doluyor; Enerjisa Üretim olarak bugünlerimizi ‘yarınların sorumluluğuyla’ çocuklarımız için inşa ediyoruz. Bu geleceğe ulaşmak için gereken ne varsa başarmaya hazır bir Enerjisa Üretim’in parçası olmaktan mutluluk duyuyorum.

Bu vesileyle, bizi biz yapan bu bilince sahip çıkan, aklına ve emeğine güvendiğim tüm ekip arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

İHSAN ERBİL BAYÇÖL
CEO

Liderlik Takımı

İHSAN ERBİL BAYÇÖL

CEO

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde MBA yaptı. WHU Otto Beisheim School of Management’da Advanced Management programını tamamladı. İş hayatına Bechtel-Enka Ortak Girişimi’nde Proje Kontrol Mühendisi olarak başladı, 2008 yılında Enerjisa’ya katıldı. Ocak 2020 tarihinden bu yana Enerjisa Üretim CEO’su olarak görev yapıyor. Bisiklete binmek en büyük tutkusu, takım oyunları ve basketbol da ilgi alanları arasında. Evli ve iki çocuk babası.

MERT YAYCIOĞLU

CFO

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden 1998 yılında mezun oldu. Daha önce PricewaterhouseCoopers, PwC ve Finmeccanica‘da çeşitli pozisyonlarda görev alan Mert, Sabancı Holding bünyesine 2009 yılında katıldı. 2020’den itibaren Enerjisa Enerji Grup Satınalma ve İş Birimleri Finans Bölüm Başkanı olarak görev aldı. 22 yıllık iş deneyimine sahip. 2022 yılında Enerjisa Üretim ekibine dahil olan Mert, evli ve 1 çocuk babası. Hobileri arasında tenis oynamak ve gastronomi kültürleri yer alıyor.

AYŞEGÜL GÜRKALE

İNSAN VE KÜLTÜR GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun oldu. Bankacılık ve Sigortacılık sektöründe Pamukbank, Garanti Emeklilik ve Aksigorta şirketlerinde “Ticari Bankacılık, Ürün Geliştirme, Stratejik Planlama, Bölge Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Satın Alma Genel Müdür Yardımcılığı gibi farklı sorumluluk alanlarında çalıştı. 2022 yılında Enerjisa Üretim ekibine katılan Ayşegül, binicilik ve yelkene ilgi duyuyor. Evli ve iki çocuk annesi.

EMRE ERDOĞAN

İŞLETME VE TEKNİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansını tamamladı. İş hayatına Bechtel-Enka Ortak Girişimi’nde Planlama Mühendisi olarak başladı, 21 yıllık iş deneyimine sahip. İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak 2018 yılında Enerjisa Üretim’e katıldı. Yelken ve motor sporlarına ilgi duyuyor. Evli ve iki çocuk babası.

YUSUF İLİMSEVER

TİCARET VE ENERJİ ÇÖZÜMLERİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde lisansını tamamladıktan sonra Uluslararası İşletme derecesini 2009’da Kingston Üniversitesi’nden aldı. İş hayatına JJ Food Service şirketinde adım attı. 2011’de Enerjisa’ya katıldı ve Enerji Ticareti ve Risk Yönetimi alanlarında uzman ve yönetici pozisyonlarında bulundu. 13 yıllık iş deneyimine sahip, Enerjisa Üretim’de Temmuz 2019’dan beri Enerji Piyasaları Direktörü olarak görev yapıyor. Futbol, tarih ve seyahat alanlarına ilgi duyuyor. Evli ve bir çocuk babası.

ALİ İNAL

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE DİJİTAL İŞ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Doğuş Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Avusturya Alpen-Adria Üniversitesi’nde IT İş Çözümleri yüksek lisansını aldı, Fransa’da HEC Business School’da da Gold for Business Leaders başlıklı, üst düzey yöneticilere yönelik programı tamamladı. Kariyerine 2001’de Advancity İnternet Çözümleri şirketinde başladı, yaklaşık 21 yıllık iş deneyimine sahip. Enerjisa Üretim’e Temmuz 2019’da Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak katıldı. İlgi alanları arasında teknoloji, müzik, amatör astronomi ve viski kültürü bulunuyor. Evli ve üç çocuk babası.

EGEMEN YAMANKURT

STRATEJİ VE PORTFÖY YÖNETİMİ DİREKTÖRÜ

Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği bölümlerinden mezun olduktan sonra Hidroloji ve Su Kaynakları alanında lisansüstü eğitimini alarak, Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde MBA programını tamamladı. İş hayatına 2008 yılında Eskişehir Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nde Saha Mühendisi olarak başladı, 2009 yılında DHI Slovakya’da Hidrolik Mühendisi olarak görev aldı. Anadolu Üniversitesi’nde Proje Asistanı görevini tamamlayıp, 2011 yılında Enerjisa’da görevine başladı. Hobileri arasında seyahat etmek, yüzmek ve sinema yer alıyor. Evli ve bir çocuk babası.

EZGİ DENİZ KATMER

RÜZGAR SANTRALLERİ YATIRIMLARI DİREKTÖRÜ

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Fizik Mühendisliği lisansını tamamladıktan sonra lisansüstü eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans alanında tamamladı. 2007 yılında Enerjisa bünyesine katıldı. Türkiye’de enerji sektörünün özelleşmesini takiben ülkemizde yapılan ilk rüzgar ve güneş projelerinin geliştirme süreçlerinden, proje inşaat ve işletme süreçlerine kadar önemli görevler aldı. Kayak yapmak ve seyahat etmek hobileri arasında. Evli ve bir çocuk annesi.

AZİZ ÜNAL

SATIN ALMA DİREKTÖRÜ

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA derecesini aldı. Kale Balata ve Colgate Palmolive’de çalıştıktan sonra 2008 yılında Enerjisa’ya katıldı. Enerjisa ve Enerjisa Üretim’in satın alma ekiplerinde çeşitli roller üstlendi. Otomotiv yan sanayi, FMCG ve enerji sektörlerinde 20 yıllık iş tecrübesine sahip. Seyahat etmek, karting yapmak, yüzmek ve koşmak hobileri arasında.

TÜLİN SAĞUL

İÇ DENETİM DİREKTÖRÜ

Marmara Üniversitesi’nde İngilizce Ekonomi bölümünden mezun oldu. Daha önce Akçansa’da ve Sabancı Holding’de çeşitli pozisyonlarda çalıştı, ayrıca EY’de denetçi olarak görev aldı. Nisan 2019’da Enerjisa Üretim’e katıldı. 28 yıllık iş deneyimine sahip. Evli ve 1 çocuk annesi. Basketbol, heykel yapımı ve mücevher tasarımı hobileri arasında.

Yönetişim Ekibi

Ekip liderleri, sorumlu oldukları alanlarda CEO ve Liderlik Takımı'yla uyumlu olarak faaliyetlerini yürütürler.

Bir Bakışta Enerjisa Üretim

Çeşitlendirilmiş, dengeli ve verimli enerji kaynaklarının bulunduğu 3.727 MW’lık portföyümüz ve yüksek ticaret hacmimizle lider özel sektör elektrik üreticisiyiz.

Enerjisa Üretim olarak kurulu gücümüzdeki yerli ve yenilenebilir kaynakların %57’lik payı ve bu alandaki faaliyetlerimiz ile temiz enerji konusunda Türkiye’nin öncü oyuncusu konumunda durmaksızın üretiyoruz.

2022 yılında;

 • Kayseri’de 65 MW’lık Erciyes Rüzgâr Enerjisi Projesi’ni, 14.5 MW’lık hibrit soları da ekleyerek tamamladık ve devreye aldık.
 • Aydın ve Çanakkale Rüzgâr YEKA ihaleleri ile kazandığımız toplamda 500 MW’lık rüzgâr projesinin izin ve geliştirme süreçlerini sürdürürken, aynı zamanda Enercon ile Balıkesir ve Muğla YEKA 2 projelerinin lisanslarını portföyümüze katmak için anlaştık. Böylece toplamda 1.000 MW kurulu güce ulaşan YEKA-2 Rüzgar Enerjisi yatırımımızın Türbin Tedarik Anlaşması’nı Enercon ile imzaladık.
 • Hibrit santrallerimizin sayısını ve kapasitesini artırmak için çalışıyoruz. 41 MW hibrit santral yatırımını Tufanbeyli, Çanakkale, Bandırma ve Erciyes’te devreye aldık.

TÜRKİYE’DE 5 AYRI TEKNOLOJİDE ELEKTRİK ÜRETEN TEK ŞİRKETİZ

VERİMLİ, DENGELİ ve ESNEK PORTFÖY STRATEJİSİ

3.727 MW Türkiye’nin en büyük özel elektrik üretim şirketi

Türkiye’nin EN BÜYÜK yenilenebilir enerji kapasitesine sahip özel sektör oyuncusu

1.353 MW Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrali portföylerinden biri

1.583 MW Türkiye’nin en büyük doğalgaz kombine çevrim santrali işletmecilerinden biri

14,6 TWh yıllık elektrik üretimi

%3,6 toplam kurulu güç içindeki pay

%4,7 toplam üretim hacmindeki pay

%3,3 yenilenebilir üretim hacmindeki pay

Türkiye ve Avrupa’da 26,5 TWh elektrik satış ve ticaret toplam hacmi

Türkiye ve Avrupa’da %36 toplam ticaret hacmindeki pay

Enerjisa Üretim Tesisleri

3.727 MW

Kurulu Güç

3.768 MW

Toplam Kurulu Güç

Hibrit güneş dahil

Hibrit Güneş Projelerimiz

65 MW için yatırıma 2022’de başladık, 41 MW’ını yıl bitmeden işletmeye aldık. 2024 sonunda en az toplam 150 MW lisanslı, lisanssız ve hibrit güneş santrallerimizin olmasını hedefliyoruz.

Hibrit Güneş Enerjisi Santrallerimiz

 • Çanakkale
 • Bandırma I
 • Bandırma II
 • Tufanbeyli
 • Erciyes

Hibrit Güneş Enerjisi Yatırımlarımız

 • Akhisar
 • BARES
 • Kentsa
 • Kandil
 • Arkun
 • Çambaşı

Ödüller

14. Peryön İnsana Değer Ödülleri

Yetenek Kazanımına Yönelik İşveren Markası Yönetimi kategorisi Başarı Ödülü

Brandon Hall 2022 İnsan Sermayesi Yönetimi Mükemmellik Ödülleri

Best Approach to HCM Innovation kategorisinde Bilbot projemizle Gümüş Ödül

Brandon Hall 2022 İnsan Sermayesi Yönetimi Mükemmellik Ödülleri

Best Use of Virtual Worlds in the Learning and Development Program kategorisinde Manevra projemizle Bronz Ödül

13. Altın Yaka Ödülleri

Müşteri Deneyimi kategorisinde Yeşil Dönüşüm projemizle Büyük Ödül

Paydaşlarımızı temiz enerji ortağımız yapan ve dünyamızın sürdürülebilirliğine katkıda bulunan Yeşil Dönüşüm projemizle "Müşteri Deneyimi" kategorisinde Altın Yaka Ödülü

İstanbul Marketing Awards

Rüzgarın Evi BARES’te Rüzgarla Performans projemizle Marka İletişimi kategorisinde Ses Kullanımı Gold Ödülü

TUGFO Rüzgarın Gücüyle Avrupa’da projemizle Kurumsal İletişim & Sürdürülebilirlik kategorisinde Etkili Kurumsal İletişim Gold Ödülü

TUGFO Rüzgarın Gücüyle Avrupa’da projemizle Marka İletişimi kategorisinde Sanat ve Marka İş Birliği Mansiyon Ödülü

Faaliyet Raporumuz ile Kurumsal İletişim & Sürdürülebilirlik kategorisinde Faaliyet Raporu & Tasarımı Gold Ödülü

9. ICCI Enerji Ödülleri

Bandırma II Doğalgaz Kombine Çevrim Santralimiz ile Doğalgaz Kategori Ödülü

Senkron ile Teknoloji, Dijitalleşme ve Yenilikçilik Özel Ödülü

Boans, Loans & Turkey Awards

Erciyes RES ve solar hibrit yatırımlarımızın 102 milyon dolar finansmanı için Yılın Enerji Finansmanı Ödülü

IIRSM Risk Excellence Awards

IIRSM Risk Excellence Awards’ta Olağanüstü Risk Yönetimi kategorisinde Barry Holt Ödülü

IDC Awards

"beyond an IT Team" yaklaşımımız ile Değişim Yönetimi’ kategorisi Ödülü

Inova Awards

2021 yılı Faaliyet Raporumuz ile Gümüş Ödül

The Stevie Awards 2022

Achievement in Learning Technology kategorisinde Manevra projemiz ile Gümüş Ödül

The Stevie Awards 2022

Best CSR Strategy kategorisinde Ailecek Kodluyoruz ile Bronz Ödül

Best Use of Games and Simulations for Learning kategorisinde Orion programlarımız ile Bronz Ödül

Global Business Outlook Awards

Best Corporate Governance ve Most Inovative Risk Management Initiative kategorilerinde 2 Ödül

4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi

Enerjimiz Geleceğimiz Ödülü
Sürdürülebilir Finansman Kategorisi Ödülü

DnA Awards

“WACOG Optimization” ile En Yüksek Değer Yaratan Proje Ödülü

Sabancı Holding şirketleri arasında En Yüksek Değer Yaratan Şirket Ödülü