DİJİTAL

#YARININSORUMLULUĞUYLA

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE DİJİTAL İŞ

Sürekli değişim dünyasında, şirketlerin rekabetçi ve verimli kalmaları için dijitalleşme temel unsur olarak yer alıyor. Sürdürülebilir enerji sağlamada zorluklarla karşı karşıya olan enerji sektörü de bu noktada dijitalleşmeyi benimsiyor. Teknoloji, enerji şirketlerinin operasyonlarını optimize etmelerine, enerji verimliliğini arttırmalarına, müşteri deneyimini geliştirmelerine ve siber tehditlere karşı hazırlıklı durmalarına yardımcı oluyor.

Teknolojideki ivmeli büyüme, siber güvenlik riskini özellikle enerji firmaları için en üst seviyeye taşıdı. Bu doğrultuda Enerjisa Üretim olarak, tüm iş birimlerimizde dijitalleşme yolculuğumuza devam ediyoruz.

İşletme operasyonu ve ticareti süreçlerimiz, geliştirdiğimizi dijital ürünler ve dijital yetkinlikleri sürekli gelişen ekip arkadaşlarımız ile sektörde ayrışır bir noktada bulunuyoruz. Veri odaklı karar alma ve veri erişimine çok önem veriyoruz. Makine öğrenmesi ve yapay zeka çözümlerimizi işimizin her alanında kullanma fırsatları yaratıyoruz.

Global ölçekte tehdit istihbarat hizmeti alarak sektörel ve bölgesel tehdit gruplarını takip ediyor ve güvenlik katmanlarımızı sürekli geliştiriyoruz. Ayrıca teknoloji analistlerinin 2025 tahminlerinde yer alan SASE dönüşümünü tamamlayan sayılı şirketten biri olduk.

DİJİTAL VE İNOVASYON

Start-up iş birliklerimizi bu sene de devam ettirdik.

Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Genel Müdür Yardımcısı Ali İnal ve oğulları Poyraz, Kuzey ve Deniz

DİJİTAL VE İNOVASYON

Start-up iş birliklerimizi bu sene de devam ettirdik.

Yol Arkadaşım uygulaması ile santral güzergahları için kullanıcılara onaylanmış güvenli rota bilgilerini sağlayan bir mobil uygulama geliştirdik. Bu uygulamayla aynı zamanda acil durum anında alternatif rota ve kullanıcının son güncel lokasyonu bilgilerine de ulaşabiliyoruz.

Yenilenebilir santrallerde iş ortağımız ile bir sanal gerçeklik ortamında rüzgar türbinlerimizi modelledik. Bu çözümü türbin eğitimleri ve modellemesi alanında kullanmayı planlıyoruz.

Karma gerçeklik gözlükleri üzerinde Dağdelen santralimizin üç boyutlu modelini geliştirdik. Anlık üretim verileri ile beslenen sanal gerçeklik modelimiz ile santralimiz ile ilgili konuları uzaktan takip edebilir hale geldik.

Kestirimci ve önleyici bakım ile enerji ve su altı varlıklarının 7/24 sağlık izlemesi için AI, IoT ve robotik çözümler sunan bir firma ile iş birliği yaptık. Hidroelektrik santrallerimizde dalgıç gerektiren operasyonları bu çözümle gerçekleştirerek varlık yönetimi ve risk planlaması için veri ve analiz sağladık ve bakım süreçlerini robotik süreçler ile desteklenir hale getirdik.

SENKRON.ENERGY DİJİTAL HİZMETLERİ

Yıllar içerisinde kümülatif olarak biriken ve sürekli artan dijital yetkinliğimizi başta Türkiye ve Avrupa ülkeleri olmak üzere sektöre değer yaratacak şekilde sunma kararı aldık. 2023’ten itibaren hizmet faaliyetlerimizi ana şirketimize ait ayrı bir tüzel kişilik üzerinden yürütmeyi planlıyoruz.

İş Dönüşümü Hizmetleri

Geliştirdiğimiz SaaS ürünlerimizle, enerji üretimi ve ticareti alanında faaliyet gösteren paydaşlara operasyonlarını dijital ortama taşıma ve dönüşme fırsatı sunuyoruz.

Veri Hizmetleri

Yapay zeka ve makine öğrenmesi modellerimizle santraller için durumsal değerlendirmesini sağlıyor, olası arızi durumları gerçekleşmeden görebilmelerini ve aksiyon almalarını sağlıyoruz.

Siber Güvenlik Hizmetleri

BT ve OT dünyası için yeni bir siber güvenlik duruşunu hayat geçirdik. Sunduğumuz siber güvenlik değerlendirmelerimiz paydaşlarımıza esneklik, savunulabilirlik ve mevzuata uygunluk sağlayacak.

Dijital Enerji Hizmetleri

Yeşil enerji çözümleri, enerji piyasalarına ve santrallerimize ait veriler ve enerji alanında özel olarak hazırlanan eğitimler noktasında kataloglar oluşturmaya başladık.